Planujesz oświadczyć się ukochanej? Sprawdź, na który palec założyć pierścionek!

 

Symbolem zaręczyn od dziesięcioleci niezmienne jest złoty pierścionek. Wybierając model idealny dla ukochanej, panowie często sięgają po ponadczasowe połączenie białego lub żółtego złota ze szlachetnymi kamieniami. Zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy i jaki warto wybrać, by moment zaręczyn był jeszcze bardziej uroczysty? Poznaj romantyczną symbolikę pierścionka zaręczynowego i swojemu wyborowi poświęć jeszcze więcej czasu!

Romantyczna symbolika pierścionka zaręczynowego

Pierwsze wzmianki dotyczące obdarowania ukochanej pierścionkiem zaręczynowym pojawiły się już w Starym Testamencie. Formalne warunki zaręczyn i okresu narzeczeństwa kształtowały się przez kolejne stulecia, po to, by w XIX wieku przygotować akty prawne, pozwalające na szczegółowe określające prawa i obowiązki narzeczonych. Około XX wieku nieodłącznym symbolem zaręczyn stał się złoty pierścionek, nazywany pierścionkiem zaręczynowym. Dlaczego panowie najczęściej sięgają po model z brylantem?

Pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać?

Zgodnie z tradycją, pierścionek zaręczynowy powinien być zdobiony białym kamieniem, najlepiej – brylantem. Biel miała symbolizować trwałość i nierozerwalność więzi łączącej narzeczonych, a w późniejszym czasie – szczęśliwe małżeństwo. Obecnie kolor kamienia nie ma tak dużego znaczenia, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a biały brylant coraz częściej zastępują kolorowe kamienie szlachetne. Popularne są rubiny, diamenty i szafiry, które zdobią dłoń kobiety także po ślubie.

Zastanawiasz się, na którą rękę założyć ukochanej wybrany wcześniej pierścionek, kiedy usłyszysz „tak”? Kwestia tego, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, wynika bezpośrednio z tradycji, w związku z tym, najprościej mówiąc – rezerwuje on miejsce przeznaczone dla obrączki ślubnej. W Polsce w dniu ślubu obrączkę zakłada się na serdeczny palec prawej dłoni i to właśnie tam przed zawarciem związku małżeńskiego powinien znaleźć się pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy po ślubie

Wiele kobiet po ślubie nie rezygnuje z noszenia pierścionka otrzymanego w dniu zaręczyn. Jeśli Twoja ukochana zastanawia się, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy, kiedy jego dotychczasowe miejsce zajmie obrączka ślubna, podpowiedz jej, by przełożyła go na serdeczny palec lewej ręki – to właśnie tam powinna znaleźć się biżuteria bliska sercu.

Pierścionek zaręczynowy może okazać się Twoją inspiracją, kiedy będziesz szukał prezentu na rocznicę ślubu. Jeśli ciągle będzie zdobił palec ukochanej, dobierz do niego pasujące kolczyki albo naszyjnik, tworząc idealny zestaw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl