Fluorescencja diamentu

FLUORESCENCJA DIAMENTU

Diamenty to jedne z najcenniejszych kamieni na świecie. Charakteryzują się one wyjątkową twardością, trwałością i pięknem. Jednym z ważnych aspektów, który wpływa na wartość diamentów, jest fluorescencja. Czym jest fluorescencja w diamentach i jakie są jej zalety i wady? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

 

Czym jest fluorescencja w diamentach?

Diamenty mają fluorescencję z powodu obecności śladowych ilości innych pierwiastków wewnątrz kamieni. Jednym z najczęściej występujących pierwiastków jest azot, który może znajdować się w sieci krystalicznej diamentu zamiast węgla. Kiedy diament jest naświetlany promieniowaniem ultrafioletowym, elektrony azotu absorbują energię z promieniowania i przechodzą na wyższy poziom energetyczny. Następnie elektrony powracają do swojego pierwotnego poziomu, emitując światło, które powoduje fluorescencję diamentu.

Fluorescencja diamentów może być wywoływana przez wiele innych pierwiastków oprócz azotu, które są obecne w diamentach w niewielkich ilościach. Przykładami takich pierwiastków są bor, lit, wodór, tlen, węgiel, krzem, glin, sód, magnez, fosfor i wiele innych.

Związki boru są często obecne w niektórych diamentach i mogą wpływać na ich kolor, ale także na fluorescencję. W przypadku diamentów z domieszką boru, ich fluorescencja jest zwykle niebieska, podobnie jak w przypadku diamentów z domieszką azotu. Diamenty z domieszką berylu lub glinu mogą wykazywać zieloną fluorescencję, podczas gdy diamenty z domieszką magnezu lub wapnia mogą wykazywać różne odcienie żółci.

Warto również pamiętać, że fluorescencja diamentów zależy nie tylko od obecności tych pierwiastków, ale także od ich stężenia i sposobu, w jaki łączą się z innymi elementami w strukturze diamentu. Dlatego też, podczas oceny fluorescencji diamentu, należy brać pod uwagę wiele czynników, a nie tylko obecność jednego pierwiastka.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie diamenty fluoryzują. W zależności od poziomu obecności pierwiastków fluorescencyjnych, niektóre diamenty wykazują tylko lekką fluorescencję, podczas gdy inne mogą świecić bardzo intensywnie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Fluorescencję wykazuje ok. 25 -30% ogólnej liczby diamentów naturalnych. Najczęściej występujący kolor fluorescencji to niebieski - występuje ona aż w 95 % wszystkich kamieni fluoryzujących. 2 % diamentów naturalnych wykazuje fluorescencję różową.

 

OCENA INTENSYWNOŚCI FLUORESCENCJI

   Badanie pozwalające ocenić stopień fluorescencji diamentu, wykonuje się w świetle nadfioletowym o długofalowym promieniowaniu UV przy długości fali 365 nm, na czarnym nie fluoryzującym podłożu. Zaobserwowaną fluorescencję diamentu porównuje się z serią kamieniami wzorcowych, w ten sposób określając stopień świecenia diamentu czyli jego fluorescencję. W tak wykonanej ekspertyzie, barwa fluorescencyjna powinna być wymieniana łącznie z jej stopniem.

GIA (Gemological Institute of America) określa stopień fluorescencji diamentów na pięciostopniowej skali, którą można podsumować w następujący sposób:

  1. NONE -          brak
  2. FAINT -          słaba
  3. MEDIUM -     średnia
  4. STRONG -      silna
  5. V. STRONG - bardzo silna

WPŁYW FLUORESCENCJI NA WARTOŚĆ DIAMENTÓW

Zwolennicy szczegółowego określania fluorescencji diamentów i włączenia jej do systemu klasyfikacji diamentów swoje wnioski uzasadniają w następujący sposób:

  • diamenty niefluoryzujące są znacznie czystrze niż diamenty fluoryzujące 
  • diamenty niefluoryzujące  o barwie D-E-F,  są znacznie rzadziej spotykane niż te fluoryzujące 
  • diamenty fluoryzujące zawsze mają nieco mglisty wygląd, co przy klasyfikacji czystości może mieć duże znaczenie, szczególnie gdy przedmiotem badania są diamenty o czystości klasy Flawless lub Internally Flawless
  • diamenty oszlifowane  o lekko żółtym odcieniu barwy mogą wykazywać w świetle dziennym zjawisko silnej niebieskiej fluorescencji, w związku z czym sprawiają wrażenie kamieni o dużo wyższej klasie barwy

   Ośrodki gemmologiczne z całego świata wywierały wpływ na koniecznoć powiązania fluorescenji oraz jej wpływu na barwę diamentu, a pośrednio na wartość diamentów. Międzynarodowy cennik diamentów - Rapaport Diamond Report, zaczął uwzględniać wpływ fluorescencji na barwę diamentów. I tak cena diamentów o barwie od  D do I (barwy diamentów) o silnej niebieskiej fluorescencji jest w stosunku do diamentów niefluoryzującch niższa o 8 - 12 %.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl