Próby złota

PRÓBA ZŁOTA - CO TO JEST I CO OZNACZA

Poprzez próbę złota, rozumie się ilość czystego złota, jaka znajduje się w danym stopie, z którego wykonany został produkt, np. pierścionek zaręczynowym czy obrączka ślubna.

W celu standaryzacji ilości złota w stopie, zostały wprowadzone próby złota.

 

PRÓBY ZŁOTA A KARATY

Do  określenia zawartości czystego złota w stopie używa się dwóch systemów - metrycznego i karatowego. 

W pierwszym z nich zawartość czystego złota w stopie określa się w promilach, gdzie jeden promil oznacza 1/1000 zawartości czystego złota w danym stopie.

Drugi system to system karatowy, gdzie ilość złota określa się w karatach, gdzie 1 karat oznacza 1/24 zawartości czystego złota w danym stopie.

 

JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA

Próby złota dla systemu metrycznego:

  • próba złota 0 - 999 promili [ zawartość złota w stopie to 99,9 %]
  • próba złota 1 - 960 promili [ zawartość złota w stopie to 96 %]
  • próba złota 2 - 750 promili [ zawartość złota w stopie to 75 %]
  • próba złota 3 - 585  promili [ zawartość złota w stopie to 58,5 %] 
  • próba złota 4 - 500 promili  [ zawartość złota w stopie to 50 %]
  • próba złota 5 - 375 promili  [ zawartość złota w stopie to 37,5 %]
  • próba złota 6 - 333 promili [ zawartość złota w stopie to 33,3 %]

Próby złota dla systemu karatowego:

  • 24 - karatowe  [zawartość złota w stopie to 100 %]
  • 23- karatowe [ zawartość złota w stopie to 95,8 %]
  • 22 - karatowe [ zawartość złota w stopie to 91,6 %]
  • 18 - karatowe [ zawartość złota w stopie to 75 %]
  • 14 - karatowe [ zawartość złota w stopie to 58,5 %]
  • 12 - karatowe [ zawartość złota w stopie to 50 %]
  • 10 - karatowe [ zawartość złota w stopie to 417 %]
  • 9 - karatowe [ zawartość złota w stopie to 37,5 %]
  • 8 - karatowe [zawartość złot w stopie to 33,3 %]

 Czy wiesz, że każdy produkt wykonany ze złota, którego masa jest większa niż 1 gr, musi mieć nabitą próbę złota, inaczej nie może zostać dopuszczony do sprzedaży detalicznej. 

 

PRÓBY ZŁOTA A WYTRZYMAŁOŚĆ

   Czyste złoto jest bardzo miękkim i plastycznym metalem. Aby można było wykonać z niego trwałą biżuterię,  trzeba podnieść jego stopień twardości i wytrzymałości.

W tym celu czyste złoto stapia się z innymi  metalami - nieszlachetnymi, tworząc stop złota o określonej próbie, np.  585 czy 750.  Ten dodatek metali nieszlachetnych w języku złotniczym nazywa się ligura lub ligatura. Polskie normy złotnicze jako dodatek do złota dopuszczają metale:

  • srebro
  • miedź
  • cynk
  • nikiel 
  • pallad

PRÓBA ZŁOTA 585 zawiera 58.5 % czystego złota. Jest to najbardziej popularna i najczęściej wybierana próba wśród klientów sklepów jubilerskich .

> Złoto próby 585  to prawie 60 % zawartość czystego złota. Dzięki temu biżuteria w tym stopie posiada piękny połysk. Jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, odporna na ścieranie. - ogólnie cechuje ją wysoka trwałość. Nie oksyduje,  tak jak niższe próby 375 czy 333.  Biżuteria w próbie 585 to świetny i bezpieczny wybór .

PRÓBA ZŁOTA 750 to bardzo wysoka zawartość czystego złota bo aż 75 %. Jest to próba dosyć popularna w krajach Europy zachodniej, np. we Włoszech. Ze względu na wysoką cenę ( duża zawartość złota) w Polsce jest rzadko wybierana przez klientów sklepów jubilerskich. 

>Złoto próby 750 jest dosyć miękkie. Nie jest szczególnie polecane na obrączki ślubne czy pierścionki zaręczynowe. Ten rodzaj biżuterii wykonany w  próbie 585, będzie bardzo podatny na odkształcenia czy zarysowania. 

PRÓBA ZŁOTA  333 i PRÓBA ZOTA 375

Są to próby o najniższej zawartości czystego złota w stopie tylko 33,3 i 37,5 %. Niestety złoto w tych próbach pokrywa się patyną .  Maja bowiem dużą zawartość miedzi i srebra.  Cechuje je duża twardość, więc odporność na ścieranie.  Stop ten jest jednak bardzo kruchy, a co za tym idzie biżuteria jest dosyć nietrwała, szczególnie delikatne łańcuszki czy bransoletki.  

 

PRÓBY ZLOTA A KOLOR - BIAŁY

> Stopy złota  z innymi metalami - ze srebrem i miedzią, w zależności od ich wzajemnego stosunku w danym stopie, nadają mu barwę od jasnozielonej poprzez żółtą do czerwonej.

> Widzimy więc, iż metale dodawane do złota decydują o kolorze stopu.

> Im wyższa próba złota, tym barwa stopu jest bardziej zbliżona do czystego złota. Im wyższa próba złota tym ładniejszy połysk powierzchni. 

  1. Decydują o jego kolorze.
  2. Własnościach fizycznych takich jak twardość, wytrzymałość.
  3. Poprzez zmianę próby złota, obniżają jego wartość, sprawiając iż cena złotej biżuterii jest niższa.

   Pierwsze stopy złota białego pojawiły się w 1912 roku, w słynnym niemieckim ośrodku  złotniczym - Pforzheim. Dwa niezależne od siebie przedsiębiorstwa obróbki metali szlachetnych, dokonały odbarwienia złota. Jedno z nich utrzymało to poprzez stop czystego złota z metalami z grupy platynowców, przede wszystkim z palladem, natomiast drugie poprzez stopienie złota z niklem. Od tej pory stopy złota białego o pięknej barwie i wszystkich właściwościach wymaganych dla wyrobu przedmiotów jubilerskich na stałe zagościły na rynkach jubilerskich całego świata.

 Białe złoto to idealny wybór na pierścionek zaręczynowy, podkreślający blask diamentów i nadający im wyjątkowy wygląd. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kolekcją pierścionków zaręczynowych, oferującą wiele modeli w białym złocie, które zachwycą swoją elegancją.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl