Obrączka – na której ręce? Rozwiewamy wątpliwości!

obraczka-na-ktorej-rece

 

Obrączka to biżuteria symboliczna. Zgodnie z tradycją, zwraca się uwagę nie tylko na sam fakt jej noszenia, ale też odpowiednie miejsce. Znaczenie ma wybór odpowiedniej dłoni oraz palca. Zastanawiasz się, gdzie nosić obrączkę? Na której ręce powinna się znajdować?

Lewa czy prawa? Tradycja obrączek

Wbrew pozorom, symboliczne miejsce obrączki nie jest uniwersalne. W zależności od kraju nosi się ją na lewej lub prawej dłoni. W starożytności wierzono, że od czwartego palca lewej dłoni biegnie żyła, prowadząca bezpośrednio do serca. Nazywano ją żyłą miłości, a jej lokalizacja stała się powodem do noszenia obrączki na palcu serdecznym lewej dłoni. Gdzie dzisiaj powinna znajdować się obrączka? Na której ręce nosi się ją w naszym kraju?

Obrączki w Polsce – na której ręce?

W Polsce obrączka noszona jest na prawej dłoni. Dlaczego tak jest? Według podań, dawniej obrączkę umieszczano na lewej ręce, zgodnie z tradycją żyły miłości. Zmiana dokonała się ze względów historycznych, a szczególne znaczenie miały w niej krwawe powstania. Na znak żałoby po klęskach w walce o ojczyznę, mężatki zaczęły przekładać obrączki na prawą rękę, co wcześniej było zwyczajem wdów. Polska nie jest wyjątkowa w zakresie noszenia obrączek. Na której ręce nosi się je w innych krajach? Prawą dłoń wybierają między innymi Niemcy, Hiszpanie, Grecy i Wenezuelczycy. Lewa ręka jest tradycją np. we Francji, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Zgodnie z tradycją, pierścionek zaręczynowy symbolizuje przygotowanie do zaślubin, po których jego miejsce zajmuje obrączka. Na której ręce powinien się znajdować? Zwyczajowo nosi się go na serdecznym palcu prawej dłoni. W większości przypadków, gdy jest zastępowany obrączką, przekłada się go na ten sam palec dłoni lewej. Część kobiet zostawia pierścionek zaręczynowy na ręce prawej i nosi go razem z obrączką. Może to jednak powodować dyskomfort i zarysowania na biżuterii, powodowane ocieraniem się jej dwóch sąsiadujących elementów. Obecność pierścionka zaręczynowego w miejscu obrączki może spowodować dodatkowe zamieszanie w trakcie ślubu, dlatego warto pamiętać, żeby wcześniej przełożyć go na drugą dłoń.

Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci potrzebnych informacji i wiesz już, na której ręce nosić obrączkę. Jeśli szukasz ślubnej biżuterii, polecamy szeroki wybór obrączek i pierścionków zaręczynowych, który znajdziesz w InterJubiler.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl