Charakterystyka metali szlachetnych

Metale szlachetne

 

Nie może być dobrej biżuterii bez metali - a różnorodność dostępnych metali pozwala być przystępna dla prawie każdego.

Interjubiler oferuję biżuterię wykonaną z różnych tradycyjnych metali takich jak złoto i srebro. Każdy produkt znajdujący się w naszym sklepie został przebadany przez Państwowy Urząd Probierczy.

 

Tradycyjnymi metalami używanymi w biżuterii są metale szlachetne; srebro, złoto i rodzina platynowców (platyna i pallad). Metale szlachetne są tak nazywane ze względu na ich zdolność do wytrzymywania korozji i utleniania. Biżuteria XXI wieku jest bardziej wszechstronna i różnorodna niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to spowdowane użyciem nowych rodzajów i stopów używanych do produkcji biżuterii. Poprzez zastosowanie stopów można łączyć ze sobą dwa lub trzy metale szlachetne. Podstawowym celem stopów w biżuterii jest nadanie metalom bardziej pożądanych cech. Na przykład czyste złoto (24 - karatowe) jest zbyt miękkie do codziennego użytku łatwo rysowałoby się. Dlatego tak jak w przypadku złota, ale i srebra mieszane jest z (niklem, cynkiem, miedzią) po to by było bardziej wytrzymałe na codzienne użytkowanie.

 

 

Au - złoto

 

Złoto ma najdłuższą historię stosowania w biżuterii ze wszystkich metali szlachetnych, Złoto jest bardzo rzadkie i zajmuje około 3.2 tony rudy wydobywczej, aby wyprodukować 1 uncję czystego złota, Złoto jest bardzo mocnym metalem, ale również bardzo plastycznym, dlatego bardzo często łączone z innymi metalami, aby zwiększyć jego wytrzymałość, trwałość i kolor. Najczęstsze kolory złota używane w biżuterii to żółte złoto, białe złoto i różowe złoto. Próba złota jest mierzona w karatach co oznacza procentowe określenie zawartości czystego złota w stopie. Czyste złoto określane jest jako złoto 24 - karatowe.

 

Standardowe próby złota:

24 K - próba 999 (99.9% zawartość czystego złota)

23 K - próba 960 (96% zawartość czystego złota)

18 K - próba 750 ( 75% zawartość czystego złota)

14 K - próba 585 ( 58.5% zawartość czystego złota)

12 K - próba 500 ( 50% zawartość czystego złota)

9 K - próba 375 ( 37.5% zawartość czystego złota)

8 K - próba 333 ( 33.3% zawartość czystego złota)

 

Polskie cechy probiercze:

 

 

Ag - srebro

 

Srebro było cenione od stuleci i uważano je za jeszcze bardziej wartościowe niż złoto. Dziś jest to najtańszy ze wszystkich metali szlachetnych. Srebro jest najczęściej używanym metalem szlachetnym ze wszystkich metali używanych do produkcji biżuterii. Według szacunków około 17 uncji srebra za uncję złota. Czyste srebro jest zbyt miękkie, aby można było je wykorzystywać do tworzenia biżuterii, dlatego jest mieszane z  miedzią lub innym metalem, aby uzyskać srebro bardziej wytrzymałe. Srebro ma kolor od jasno-białego po szaro-białego może mieć matowe lub błyszczące wykończenie. Srebro może być pokryte rodem lub złotem, aby zmienić jego kolor.

 

Standardowe próby srebra:

próba 999 zawierająca 99,9% czystego srebra
próba 925 zawierająca 92,5% czystego srebra
próba 875 zawierająca 87,5% czystego srebra
próba 830 zawierająca 83% czystego srebra
próba 800 zawierająca 80% czystego srebra

 

Polskie cechy probiercze:

 

Pt - Platyna

 

Platyna jest najrzadszym z metali szlachetnych wykorzystywanym do produkcji biżuterii. Rocznie produkuje się 150 ton w porównaniu do 1500 ton złota. Platyna ma stosunkowo krótką historię stosowania w biżuterii ze względu na trudność pracy z nią. Platyna jest bardzo ciężka i trwała, a także odporna na hipoalergie.

 

Standardowe próby platyny:

próba 999 (99,9% czystej platyny)
próba 950 (95% czystej platyny)
próba 850 (85% czystej platyny)

 

Polskie cechy probiercze:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl