Skontaktuj się z nami już dziś!

Telefon: Rafał 664 035 096, Arek 516 124 634

Skontaktuj się!

PIERŚCIONKI ZARĘCZYNOWE Z BRYLANTEM

   Z ogromną przyjemnością przedstawiamy Państwu kolekcję złotych pierścionków zaręczynowych z brylantem.  Wszystkie prezentowane pierścionki wykonane zostały w naszej pracowni w Warszawie. Nasza firma specjalizuje się w produkcji pierścionków zaręczynowych z brylantami, z czarnymi diamentami, szafirami i rubinami.  Pierścionki wykonywane są w najnowszej technologii 3D, zgodnie ze sztuką jubilerską i dbałością o najmniejsze detale. Jesteśmy dumni z tego, iż wszystkie etapy produkcji naszych pierścionków zaręczynowych realizujemy kompleksowo we własnym zakresie. Mając bezpośredni wpływ na każdy etap produkcji, możemy dać Państwu bezterminową gwarancję:  To co wyróżnia nasze produkty to:

 • modele wykonane w technologii 3 D, co gwarantuje świetną jakość
 • starannie selekcjonowane kamienie, bardzo dobrej jakości
 • dwukolorowe złoto
 • solidne i trwałe konstrukcje pierścionków
 • piękne, ponadczasowe wzornictwo
 • najwyższa jakość wykończenia

   W naszej ofercie złotych pierścionków zaręczynowych z brylantami znaleźć Państwo mogą piękne, klasyczne ponadczasowe modele z jednym brylantem oraz kompozycje wielokamieniowe.  Pierścionki wykonane z dwukolorowego złota oraz pierścionki z białego złota. Wykonujemy dla Państwa również pierścionki zaręczynowe według indywidualnego projektu. Służymy fachowym doradztwem w kwestii wyboru optymalnego brylantu jeśli chodzi o wielkość, klasę i szlif kamienia.

   W naszej ofercie na indywidualne zamówienie, znajdą Państwo również pierścionki zaręczynowe z diamentami. Diamenty w szlifie princesc cut, markizna czy owal. Kochamy wyzwania, uwielbiamy realizować pomysły naszych klientów, wcielać je w życie, nadawać im realny wymiar. 

 pierścionek zaręczynowy

   

Pierścionek zaręczynowy z brylantem - piękny i wieczny symbol miłości .

    Pierścionki zaręczynowe z brylantem

Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.25 ct G/VS2 Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.25 ct G/VS2
Cena: 1 990,00 zł 2 844,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.53 ct G/VS-SI. Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.53 ct G/VS-SI.
Cena: 4 890,00 zł 6 987,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.25 ct G/VS - SI Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.25 ct G/VS - SI
Cena: 2 090,00 zł 2 987,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.45 ct G/VS-SI Pierścionek zaręczynowy z brylantami 0.45 ct G/VS-SI
Cena: 3 890,00 zł 5 558,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0.20 ct G/VS2 Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0.20 ct G/VS2
Cena: 1 990,00 zł 2 700,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0.20 ct G/VS2. Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0.20 ct G/VS2.
Cena: 1 990,00 zł 2 844,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0.20 ct G/Si1 Pierścionek zaręczynowy z brylantem 0.20 ct G/Si1
Cena: 1 990,00 zł 2 700,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pierścionek zaręczynowy z szafirem i brylantami Pierścionek zaręczynowy z szafirem i brylantami
Cena: 1 190,00 zł 1 700,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja

DLACZEGO  PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY Z BRYLANTEM NA ZARECZYNY

Zaręczyny to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających chwil w naszym życiu. Warto więc zadbać o ich wyjątkową oprawę, która dostarczy niezapomnianych wspomnień. 

    Jednym z najważniejszych elementów zaręczyn jest pierścionek zaręczynowy; stanowi on symbol miłości dwojga młodych ludzi. Pierścionek jest swego rodzaju gwarantem złożonej sobie obietnicy bycia razem. Pragniemy, aby nasz związek był wieczny, nie poddawał się próbie czasu...

   Naturalne jest więc, iż pragniemy celebrować moment zaręczyn, chcemy nadać mu wyjątkowość pod każdym względem. Szukamy symbolu, który mógłby utożsamić się z podjętą decyzją, niejako podnieść jej prestiż. I tutaj z pomocą przychodzi nam nasza tradycja. Od zarania dziejów takim symbolem zaręczyn jest złoty pierścionek

   Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać, z jakim kamieniem ?. Przecież ma być absolutnie wyjątkowy pod każdym względem, piękny, nieśmiertelny - wieczny. Pragniemy nie jako nadać mu cechy, które odpowiadają naszemu wyobrażeniu o związku. 

   I tym razem z pomocą przychodzi nam natura. W swym wnętrzu, z dala, niejako w ukryciu, przez miliony lat tworzy absolutnie niezwykły minerał, który przez starożytnych Greków nazwany został adamas - co oznacza niepokonany, niezniszczalny. Ten minerał to diament.

   Diament zostaje oszlifowany i staje się brylantem - dowodem geniuszu człowieka. Brylant zaczyna żyć własnym życiem. Oprawiony w złotym pierścionku, często w klasycznej jego formie, jest symbolem piękna, wyjątkowości i nieprzemijalności. Diament jako najtwardszy minerał, nigdy się nie zniszczy. Nie powstanie na nim nigdy nawet najmniejsza rysa, zawsze będzie wyglądał tak samo, jest po prostu piękny i wieczny - jest dokładnie taki, jaka ma być nasza miłość - której stał się symbolem.

   Pierścionek zaręczynowy z brylantem to kwintesencja pierścionka zaręczynowego. Biały kolor brylantu jest uniwersalny i ponadczasowy. Pasuje zawsze i wszędzie, na każdą okazję, do każdej kreacji, zarówno do eleganckiej sukni na wykwintne przyjęcie jak i do spodni dżinsowych na wyjście do pracy. Biały kolor nigdy się nie znudzi i nie opatrzy. Twardość brylantu, jego wręcz mityczna wytrzymałość przy codziennym użytkowaniu sprawia, iż pierścionki z brylantami przekazywane są następnemu pokoleniu. Dobrze zaprojektowany i wykonany pierścionek z brylantem nie poddaje się próbie czasu. 

 ROZMIARY PIERŚCIONKÓW - JAK ZMIERZYĆ ROZMIAR PIERŚCIONKA

   Przy wyborze pierścionka zaręczynowego, ważną rzeczą jest dobranie odpowiedniego rozmiaru pierścionka. Blisko dwudziestoletnie doświadczeniem w branży jubilerskiej, podpowiada nam, iż najbardziej typowy rozmiar pierścionka to 12. Ta informacja niech będzie punktem wyjścia w kierunku ustalenia rozmiaru pierścionka.. I tak przy dłoniach wyraźnie szczupłych będzie to rozmiar  10 czy 11, natomiast przy dłoniach nieznacznie grubszych 13 czy 14. Przy zakupie pierścionka w naszej firmie korekta rozmiaru jest bezpłatna.

Mam pierścionek na wzór; dobra robota :-)

Najczęściej Panowie, którzy chcą zrobić niespodziankę i zamiar zakupu pierścionka zaręczynowego chcą zachować w tajemnicy, muszą zmierzyć się z problemem pod tytułem; ,,jak dobrać rozmiar pierścionka'' . Najczęściej radzą sobie w ten sposób, iż przynoszą do nas pierścionek, który już nosi wybranka. Często są to np. srebrne pierścionki. Mierzymy przyniesiony pierścionek na specjalnym przyrządzie. Ustalamy  na jakim palcu i na której ręce noszony jest pierścionek przyniesiony jako wzór. Sytuacja jest idealna, jeżeli pierścionek noszony jest na serdecznym palcu prawej ręki, wtedy mamy pewność iż rozmiar będzie zmierzony prawidłowo - na tym bowiem palcu i na tej ręce w Polsce nosi się pierścionek zaręczynowy.

   Sprawy się komplikują jeżeli pierścionek do zmierzenia noszony jest na innym palcu np.  na środkowym palcu prawej dłoni lub na którymś z palców lewej dłoni. I tak serdeczny palec prawej dłoni jest z reguły większy o jeden rozmiar od serdecznego palca lewej dłoni. Tak jest w przypadku osób praworęcznych. W przypadku leworęcznych jest odwrotnie. Natomiast środkowy palec dłoni prawej, większy jest z reguły o dwa rozmiary od palca serdecznego dłoni prawej. Analogicznie jest z lewą dłonią. Duże znaczenie ma tutaj doświadczenie sprzedawcy i umiejętne nakierowanie w kierunku podjęcia odpowiedniej decyzji.

Nie udało zdobyć się pierścionka na wzór :-( 

 W sytuacji jeżeli nie udaje się ,,zdobyć'' pierścionka na dłużej w celu zmierzenia rozmiaru, można skorzystać jeszcze z innych sposobów. Mianowicie,  wykorzystujemy chwilę nieuwagi w domu i we własnym zakresie mierzymy suwmiarką wewnętrzną średnicę szyny pierścionka. Trzeba zwrócić uwagę czy pierścionek ma symetryczny kształt, tak aby pomiar był prawidłowy. Najlepiej jest zrobić kilka pomiarów, a wartości podać producentowi pierścionka. Podstawiając wymiary do  odpowiedniej tabelki, w której znajduje się korelacja średnicy wewnętrznej  szyny do rozmiaru - odczytujemy odpowiedni rozmiar.

   Ważne jest aby pierścionek zaręczynowy pasował chociaż z dokładnością co do jednego rozmiaru, tak aby wszedł na palec w tym wyjątkowym momencie ♥. Natomiast dokładnym dopasowaniem w późniejszym  terminie, zajmiemy się już my specjaliści. 

   Dobrym rozwiązaniem jest też zrobienie z ukrycia zdjęcia dłoni. Dobre i wprawne oko doświadczonego specjalisty jest w stanie z duża dokładnością ocenić rozmiar palca.

TABELA  ROZMIARÓW PIERŚCIONKA

   Poniżej przedstawiamy tabelę rozmiarów dla pierścionków w korelacji ze średnicą wewnętrzną pierścionka. I tak dla przykładu, wspomniany rozmiar 12, to średnica wewnętrzna szyny 16. 55 mm. Analizują dane z tabelki, widzimy iż jeden rozmiar pierścionka to różnica 0.30 mm na średnicy wewnętrznej.  

 

rozmiary pierścionków

   Oczywiście najlepszy i najbezpieczniejszy sposób poznania rozmiaru pierścionka, to po prostu zmierzenie rozmiaru palca w sklepie jubilerskim lub pracowni złotniczej specjalnymi miarkami do mierzenia rozmiarów. Jest to jednak metoda skutecznie niwecząca misternie utkany plan zaskoczenia. Nasza firma swoim klientom, którzy są zainteresowani zakupem pierścionka, bezpłatnie wysyła specjalne miarki do mierzenia rozmiaru palców.

Telefon do przyjaciela :-)

    Dobrym sposobem wydaje się również poproszenie koleżanki lub znajomej o pomoc. Może ona dokonać oceny wizualnej, porównując swe dłonie z dłońmi przyszłej obdarowanej i na tej podstawie wysunąć wnioski czy wielkość palców jest zbliżona czy może odbiega w jedną lub drugą stronę. Jeżeli jest to bliska znajoma, może poprosić pod jakimś pretekstem o przymierzenia swojego pierścionka.

   Podsumowując, firma Interjubiler jest polskim producentem pierścionków zaręczynowych. Wszystkie oferowane pierścionki powstały w naszej pracowni. Przy zakupie udzielana jest  bezterminowa gwarancja oraz gwarancja bezpłatnej korekty rozmiaru przez nasza firmę. Maja Państwo pewność, iż usługa wykonana będzie przez producenta produktu w sposób fachowy i rzetelny. 

Rozmiary pierścionków


DIAMENT A BRYLANT Z KTÓRYM KAMIENIEM PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY

 • jaka jest podstawowa różnica pomiędzy diamentem a brylantem.
 • jak wybrać brylant odpowiedniej jakości
 • zasada 4C  jako podstawa oceny jakości, klasy brylantu.

    Gdy zaczynamy poszukiwania pierścionka zaręczynowego ze szlachetnym kamieniem, bardzo często na samym początku napotykamy na pewien problem. Otóż w nazewnictwie pojawiają się dwie frazy, które wydają dotyczyć się tego samego, wywołując naszą dezorientację. Diament a brylant, o co tutaj chodzi, który kamień wybrać ? Pierścionek zaręczynowy z brylantem, a może pierścionek zaręczynowy z diamentem ? Jaka jest różnica pomiędzy diamentem a brylantem i który z tych kamieni wybrać ?

   Otóż w tym przypadku sprawa jest bardzo prosta. Diament jest surowcem, minerałem który wydobywa się z wnętrza ziemi. Powstaje on miliony lat w wysokiej temperaturze, pod wysokim ciśnieniem. Jeżeli ten minerał oszlifuje się, nadając mu szlif ,, okrągły '' - brylantowy, wtedy taki kamień nazywamy brylantem. 

   Można więc powiedzieć, iż każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem. I tak np. jeżeli diament będzie miał kształt kwadratu, oznacza to, że został oszlifowany szlifem - princess cut. Mówimy wtedy, iż kupiliśmy pierścionek z diamentem w szlifie princess cut. 

Ciekawostka: Diament Cullinan - to jeden z największych diamentów świata. Został wykopany w kopalni Premier Nine w Republice Południowej Afryki. 26 stycznia 1905 roku.  

Jego pierwotne wymiary to 10 x 6 x5 cm, masa 3106 karatów - 621.2 gr, czyli ponad pół kilograma.

Trzech szlifierzy szlifowało pozyskany minerał przez 8 miesięcy.

ZASADA 4C  - JAKO PODSTAWA OCENY JAKOŚCI BRYLANTU

 - każda profesjonalnie wykonana ekspertyza kamienia, zawiera w sobie ocenę jego jakości opartą o analizę poniżej przedstawionych parametrów.

 • carat - karat / masa  brylantu
 • clarity - czystość / czystość diamentu
 • colour - barwa / barwa diamentu
 • cut - szlif -/jakość wykonania szlifu brylantu

   Decydując się na zakup brylantu z certyfikatem międzynarodowym, mamy pewność iż wszystkie parametry kamienia zostały ocenione według najwyższych standardów, zgodnie ze sztuką. Tylko najlepszej jakości  brylanty są certyfikowane. Te niższej jakości jakości brylanty  sprzedawane są bez certyfikatów międzynarodowych. Dzięki certyfikatowi, mamy pewność co do jakości brylantu który kupujemy. Na kamieniu laserem wypalony jest numer certyfikatu, dzięki temu mamy pewność iż wszystko jest w najlepszym porządku. Dodatkowo wpisując nr certyfikatu na stronie danego Instytutu, wyświetli nam się elektroniczna wersja certyfikatu, zapisana w bazie danych Instytutu. 

 

1. KARAT MASA BRYLANTU [ carat ]

   Jednostką masy kamieni szlachetnych i ozdobnych jest karat (ct). Jest to jednostka znana i stosowana już od czasów antycznych. Nazwa ,,karat'' wywodzi się od greckiego słowa keration - nasiona drzewa szarańczyn strąkowy, rosnącego w rejonie śródziemnomorskim, którego nasiona ,,gripki'' używano do ważenia kamieni szlachetnych - ziarna te mają około 0,2 gr.

   W roku 1907 Międzynarodowy Komitet Miar i Wag, na konferencji w Paryżu, wprowadził jako jednostkę masy kamieni szlachetnych tzw. karat metryczny, równą 200 mg (0,2 g). Według obecnie obowiązujących norm międzynarodowych, masę kamienia w karatach (ct) można przedstawić w postaci ułamka np 1/4 ct (0.25 ct), lub w postaci liczby dziesiętnej z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku, np 0.25 ct. Przy ważeniu drobnych kamieni, ich masę określa się jednostką mniejszą od karata zwaną ,,punkt'' (ang. point), która jest równa 0,01 ct.

1 karat (ct ) = 0,20 gr. Diament o szlifie brylantowym i o masie 1.00 ct ma średnicę 6.5 mm.

   Do ważenia kamieni używa się wag mechanicznych lub elektronicznych. Obydwa rodzaje wag, zapewniają odpowiednią dokładność i powtarzalność pomiaru, które określa atest wystawiony przez producenta. W czasie wykonywania pomiaru, wagi powinny być zabezpieczone przed wibracjami i silnym polem magnetycznym.

  Gdy wagowe określenie masy brylantu z różnych względów jest niemożliwe, np kamień oprawiony jest w pierścionku, masę kamienia można wyliczyć wprost z jego wymiarów. Masę kamieni małych , w przypadku szlifów okrągłych znormalizowanych można wyznaczyć wprost ze średnicy rondysty, np:

   brylant - 1.0 mm ∅ = 0.005 ct

    brylant - 1,3 mm ∅ = 0,010 ct

   Aby jednak masa przeliczeniowa mogła być zbliżona do  rzeczywistości , warunkiem absolutnie koniecznym jest, aby szlif kamienia był ściśle określony, tzn. miał znormalizowany kształt i dokładnie zdefiniowane proporcje. Takie warunki spełnia szlif brylantowy okrągły i szlify brylantowe fantazyjne.

   Najczęściej masę przybliżoną wyznacza się ze wzorów Scharffenberga.

Wzór Scharffenberga (szlif brylantowy okrągły)

M=H·• R²•k

   gdzie:    M - masa kamienia [ct],

                  H - wysokość całkowita [mm],

                  R - średnica rondysty [mm] (wartość średnia z kilku pomiarów),

                  k - współczynnik korekcji.

   Wartość współczynnika korekcji k zależy od grubości rondysty i wynosi dla rondysty: pogrubionej - 0,0067 - 0,0068, cienkiej do średniej - 0,0064 - 0,0066 i bardzo cienkiej - 0,0062-0,0063.

 

ILE KOSZTUJE 1 KARAT BRYLANTU - DIAMENTU

   Cena za pierścionek z jednokaratowym diamentem uzależniona jest od jakości  diamentu.  Jakość diamentu ocenia dyplomowany rzeczoznawca diamentów ,uwzględniając zasadę oceny 4C. . Kupując pierścionek z 1 karatowym diamentem powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy do kamienia dołączony jest międzynarodowy certyfikat potwierdzający jego autentyczność oraz jakość. Najbardziej cenione międzynarodowe instytuty gwarantujące rzetelność wyceny. Międzynarodowe firmy GIA, HRD, GIA - to gwarancja jakości i rzetelności.

I tak cena za złoty pierścionek z jednokratowym brylantem będzie uzależniona od jakości kamienia. Widełki cenowe będą bardzo duże.

   Taka minimalna jakość kamienia, poniżej której nie warto kupować, to będzie brylant o barwie H i czystości SI2. To bezpieczny kamień o barwie jeszcze białej i inkluzjach nie widocznych gołym okiem. Barwa H jest bowiem taką wartością graniczną. Niżej o jeden stopień od H jest  barwa - I. Kamień o barwie I jest już wyraźnie żółty. Należy wybrać szlif bardzo dobry lub wspaniały. Cena takiego pierścionka, w zależności od firmy w której kupujemy waha się w przedziale cenowym pomiędzy 30 000 - 40 000 zł.

   Kolejny pułap cenowy to klasa kamienia F - G/ VS2. Barwa jest już wyraźnie biała, natomiast inkluzje są bardzo trudne do znalezienia przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Oczywiście najlepiej aby kamień miał szlif wspaniały. Cena takiego pierścionka waha się w przedziale 50 000 - 60 000 zł.

   Są również klienci którzy szukają kamieni o najwyższych możliwych parametrach. Barwa D i czystość IF. Taki kamień ma najwyższą możliwą barwę i jest wolny od zanieczyszczeń, jest lupowo czysty. Oczywiście szlif - wspaniały. Dobrze aby taki kamień nie miał też fluorescencji. Cenę  pierścionka z takim kamieniem negocjuje się już indywidualnie z producentem.

  KARAT - JAKO PRÓBA ZŁOTA

W  jubilerstwie słowa karat używa się również w odniesieniu do określenia próby złota, czyli zawartości czystego złota w danym stopie złota. Jak wiadomo czyste złoto jest bardzo miękkie, więc biżuteria wykonana tylko z czystego złota była by bardzo nietrwała. Zaczęto więc stosować stopy złota z innymi metalami. Miesza się po prostu złoto z innymi metalami, takimi jak:

 • srebro
 • miedź
 • cynk
 • pallad

aby nadać zlotu odpowiednią twardość lub zmienić jego kolor.

Tak więc 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. I tak czyste złoto bez żadnych domieszek to 24 karatowe złoto. 


 2. CZYSTOŚĆ  BRYLANTU - [CLARITY]

   Najcenniejsze a zarazem niezwykle rzadko występujące diamenty to oczywiście te idealnie czyste, pozbawione wszelkich wad, defektów strukturalnych oraz  zanieczyszczeń.

 Inkluzje i inne defekty wewnętrzne występujące w diamentach, podlegają metrologicznej ocenie jakości, podobnie jak barwa, szlif i masa kamienia. Każdy najmniejszy błąd struktury kamienia, zawsze zakłóca przejście przez niego światła, obniżając jego cechy jakościowe.

   Podstawowym kryterium branym pod uwagę przy ocenie stopnia czystości diamentu, jest dostrzegalność skaz i błędów na podstawie znamion (defektów) wewnętrznych i zewnętrznych , przy użyciu lupy achromatycznej i aplanatycznej o 10-krotnym powiększeniu.  

   Za znamiona wewnętrzne przyjmuje się wszelkie defekty występujące wewnątrz lub częściowo zewnątrz kamienia, w tym także poważne błędy strukturalne. Nalezą do nich min;

- wrostki mineralne, ślady łupliwości, rysy przełamowe, wszelkiego rodzaju rysy przełamowe oraz wszystkie rodzaje pęknięć, zaburzenia struktury, pęknięcia naprężeniowe

   Za znamiona zewnętrzne przyjmuje się wszystkie defekty występujące na zewnątrz kamienia, a także niewielka zaburzenia strukturalne. Należą do nich min:

- naturalne płaszczyzny kryształów (naturały), linie bliżniacze, wystrzępienia, wyraźnie chropowata rondysta i chropowaty kolet, przypalone miejsca, widoczne ślady szlifowania, smugi po polerowaniu, karby

   Zaliczenie diamentu wykazującego znamiona wewnętrzne (inkluzje, defekty, błędy) do określonej klasy czystości zależy od wielu czynników:

- liczby i wielkości znamion, rozpoznawalności znamion, położenia zmian, barwy zmian, formy skupienia zmian

   Czystość diamentu określa się według umownie przyjętej skali, której stopnie wyrażają tzw. klasy czystości. Wyróżnia się 9 klas czystości, wyrażanych za pomocą skrótów pochodzących od pierwszych liter wyrażeń angielskich, definiujących rozmiary inkluzji.

ZESTAWIENIE KLAS CZYSTOŚCI DIAMENTÓW

IF - [Internally flawless]  kamień lupowo czysty

VVS1 - VVS2 - [Very, very small inclusion(s) lub included] - bardzo bardzo małe inkluzje, bardzo trudno zauważalne przy 10-krotnym powiększeniu.

VS1 - VS2 - [Very small inclusion(s) lub included] - bardzo małe inkluzje, trudno zauważalne przy 10-krotnym powiększeniu.

SI1 - SI2 - [Small inclusion(s) lub included] - małe inkluzje, łatwo zauważalne przy 10-krotnym powiększeniu, ale nie widoczne gołym okiem.

P1 - [Pique prim] małe inkluzje widoczne gołym okiem.

P2 - [Pique secundum] duże inkluzje widoczne gołym okiem

czystość diamentu

czystość diamentu brylantuczystość diamentu brylantu

czystość diamentu brylantu

 Poglądowy rysunek przedstawiający klasyfikację czystości diamentu w szlifie brylantowym z uwzględnieniem inkluzji występujących w diamencie. Ocena czystości diamentu opiera się o wyżej przedstawione kryteria. Oceny dokonuje dyplomowany rzeczoznawca diamentów, wystawiając certyfikat  - ekspertyzę jakości do danego kamienia.


 3. BARWA BRYLANTU - [COLOUR]

Wysoka dyspersja światła, choć sama nie kreuje barwy - w połączeniu z innymi zjawiskami optycznymi, zwłaszcza załamaniem światła (brylant współczynnik 2.42) i całkowitym wewnętrznym odbiciem światła, daje w kamieniach oszlifowanych fasetowo efekt optyczny zwany w gemmologii ,,ogniem'' lub ,,życiem''. Jest on definiowany jako barwne migotanie lub iskrzenie kamienia wywołane silną dyspersją współczynników załamania. Z fizycznego punktu widzenia jest to efekt podobny do rozszczepienia światła białego przez pryzmat na barwy spektralne.

   Ponieważ światło białe jest mieszaniną świateł o wielu barwach, to przepuszczenie go przez pryzmat (w naszym przypadku diament o szlifie brylantowym), spowoduje rozdzielenie poszczególnych składowych światła białego na piękna tęczę kolorów, nadając diamentowi wspaniały ,,tęczowy'' blask . Efekt ten odgrywa ważną rolę w kamieniach bezbarwnych lub kamieniach o bardzo jasnych barwach, wpływając na podniesienie ich wizualnej atrakcyjności.

  Innym zjawiskiem obserwowanym w oszlifowanych bezbarwnych diamentach, lub diamentach o jasnych odcieniach barwy, jest tzw. zjawisko brylancji.. Określa ono ilość i intensywność światła białego, które dociera do oka obserwatora po odbiciu od faset korony i pawilonu, w wyniku wewnętrznego całkowitego odbicia. Oczywiście im więcej tego światła wraca tym lepiej, brylant ma wtedy tzw. ,,życie''.

   Efekty tzw ,,ognia'' oraz ,,brylancji'' niestety maskowane są  zabarwieniem diamentu, nie wywołując pożądanych efektów optycznych. Dlatego przy wyborze kamienia, należy kierować się zasadą, aby jego klasa nie była niższa niż H (White). Kamienie klasy I [Lekko Zabarwiony Biały +] czy J [Lekko Zabarwiony Biały], to kamienie zabarwione, stąd ich wizualna atrakcyjność jest znacznie niższa.

Efekt ,,ognia'' i ,,brylancji'' diamentu jest stłumiony właśnie poprzez zabarwienie kamienia. 


 4. SZLIF BRYLANTOWT - [CUT]                                                                                     

   Kamienie szlachetne zawdzięczają swoje piękno specyficznym właściwościom optycznym, których ukazanie zapewnia właściwa obróbka kamieni, a ściśle rodzaj i jakość wykonania szlifu (cut). Zdecydowanie najczęściej stosowany w obróbce diamentów naturalnych jest szlif okrągły, dla którego zarezerwowano nazwę ,,brylant''. Terminu szlif fantazyjny, używa się do opisu wszystkich innych kształtów szlifu poza okrągłym. Najczęściej występujące szlify fantazyjne to:

 szlif fantazyjny

 

1) Markiza (Marquise), 2) Assher (Royal Assher), 3) Trilliant (Trójkątny), 4) Bagiet (Baguette) - szlif schodkowy, 5) Owal (Oval), 6) Szmaragdowy (Emerald), 7) Princessa, 8) Okrągły Brylantowy, 9) Szlif szmaragdowy o kształcie ośmiokąta prostokątnego, 10) Poduszka (Cushion), 11) Bagiet (Baguette) - szlif schodkowy, 12) Serce (Heart), 13) Łezka (Gruszka).

   Szlif brylantowy został wymyślony w XVII w. przez weneckiego szlifierza Vicenzio Peruzziego. Współczesne określenie ,,brylant'' odnosi się do okrągłej formy szlifu, mającej w górnej części - koronie, co najmniej 33 fasety, w tym taflę, w części dolnej - pawilonie, co najmniej 25 faset, w tym kolet. 

     Wyróżnia się następujące fasety:

 •  w koronie - taflę, 8 faset tafli, 8 faset głównych korony, 16 faset rondysty korony
 •  w pawilonie - 8 faset głównych pawilonu, 16 faset rondysty pawilonu, kolet.

Pas oddzielający koronę od pawilonu ( część dolną od górnej) nazywa się rondystą. Stanowi ona ochronę przed uszkodzeniami na krawędzi korony i pawilonu. To do niej bezpośrednio przylegają złote łapki, w które najczęściej oprawiony jest brylant.

 

szlif brylantowy

Rysunek ilustrujący budowę szlifu brylantowego. 

    Od XVII w. wszelkie prace zmierzające do udoskonalenia szlifu brylantowego miały charakter czysto empiryczny. Ich głównym celem było uzyskanie maksymalnego blasku - brylancji kamienia. Jednak dopiero na początku wieku wykonano odpowiednie obliczenia teoretyczne uwzględniając wszystkie własności fizyczno-optyczne diamentu, aby na ich podstawie zaproponować  odpowiednie proporcje i stosunki symetrii umożliwiające osiągnięcie maksymalnej brylancji. Pierwszy wykonał takie prace M. Tolkowsky. W 1919 r. zaproponował on szlif brylantowy, często określany mianem ,,idealnego'', który później stał się podstawą do porównań klasyfikacji szlifów brylantowych.

szlif brylantowy

Rysunek przedstawiający proporcje ,,idealnego'' brylantu Tolkowsky'ego. 

 

   W 1939 nieco inne proporcje zaproponował W. Eppler. Koncepcja szlifu Epplera oprócz wyliczeń teoretycznych uwzględniała również dane empiryczne zebrane w wyniku różnych prób i eksperymentów; stąd nazwa szlifu - szlif właściwy praktyczny.

szlif brylantowy eplera

     Rysunek przedstawiający proporcje szlifu Epplera.

       Proporcje szlifu Epplera:

 • wysokość korony - 14,4 % średnicy rondysty brylantu
 • wysokość pawilonu - 43,2 % średnicy rondysty brylantu
 • średnica tafli - 56 ,0 % średnica rondysty brylantu
 • stosunek wysokości części górnej do części dolnej - 1:3

      Późniejsze prace Parkera (1954), Tillandera (1967), Eulitza (1972) i innych w zasadzie nie wniosły do proporcji Epplera nic nowego, tak więc szlif  brylantowy Epplera został uznany za optymalną formę szlifu brylantowego.

 

OCENA JAKOŚCI WYKONANIA SZLIFU BRYLANTOWEGO

Najbardziej rygorystyczne warunki wykonawcze przyjmuje się dla szlifu brylantowego. Jego poprawność ocenia się według głównych kryterii.

 • proporcje szlifu
 • symetria szlifu
 • jakość polerowania.
   PROPORCJE SZLIFU BRYLANTOWEGO- od 1979 roku (zalecenie CIBJO) proporcje szlifu brylantowego podlegają zunifikowanemu systemowi oceny. Podstawą szacowania proporcji i ewentualnych, możliwych do przyjęcia granic tolerancji jest tzw. szlif standardowy albo inaczej szlif Epplera (zalecenie IDC). Proporcje tego szlifu uznano za wzorcowe i do nich odnoszone są proporcje szlifów badanych kamieni. Jeżeli proporcje te mieszczą się w ustalonych przez IDC granicach tolerancji, są określane jako:
 • doskonałe
 • bardzo dobre,
 • dobre
 • średnie lub słabe.

               Proporcje szlifu brylantowego okrągłego, zgodnie z ustalonymi międzynarodowymi normami wyznaczają:

 • średnica i grubość rondysty
 • wymiary tafli
 • wysokość całkowita
 • wysokość części górnej - korony
 • wysokość części dolnej - pawilonu
 • wielkość koletu
   SYMETRIA SZLIFU BRYLANTU- odnosi się do precyzji ukształtowania diamentu i rozmieszczenia faset; określają ją mierzalne i niemierzalne błędy symetrii.

   Do mierzalnych błędów symetrii brylantu zalicza się :

 • niedoskonałą okrągłość kamienia
 • nierównoległość płaszczyzny tafli w stosunku do płaszczyzny przekroju rondysty
 • przesunięcia tafli lub koletu w stosunku do osi kamienia

   Do niemierzalnych błędów symetrii brylantu należą:

 • niesymetryczna tafla
 • zbyt krótkie naroża tafli
 • za krótkie w stosunku do tafli fasety główne korony
 • za krótkie lub za długie fasety główne korony w stosunku do rondysty
 • dodatkowe fasety w obszarze korony
 • niezbieżność krawędzi faset
 • zmienna grubość rondysty
 • przesunięcie wierzchołka faset rondysty korony w stosunku do faset rondysty pawilonu
 • za krótkie lub za długie fasety główne pawilonu
 • zróżnicowana długości faset rondysty pawilonu   
 • zróżnicowana powierzchnia faset pawilonu
 • dodatkowe fasety w obszarze pawilonu
 • brak faset w obszarze korony lub pawilonu      

   Symetrie dla szlifu brylantowego ocenia się w oparciu o ustaloną przez IDC skalę:

 • doskonałe
 • bardzo dobre
 • dobre
 • średnie lub słabe
 JAKOŚĆ POLEROWANIA BRYLANTU - odnosi się do jakości wypolerowania powierzchni faset BRYLANTU  Najczęściej występujące błędy polerowania to:
 • chropowatość rondysty
 • jamki
 • karby
 • linie obtaczania
 • linie polerowania
 • otarcia
 • rysy oraz ślady przypalenia 

 Jakość polerowania dla szlifu brylantowego ocenia się w oparciu o ustaloną przez IDC skalę:

 • doskonałe
 • bardzo dobre,
 • dobre
 • średnie lub słabe.

NA KTÓRYM PALCU NOSI SIĘ PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY

   Przy wyborze pierścionka zaręczynowego, jedno z najważniejszych pytań, jakie nasuwa się przed podjęciem decyzji o zakupie to refleksja na temat tego, na którym palcu nosi się pierścionki zaręczynowe.  To pytanie rozpatrujemy niejako na trzech płaszczyznach. Pierwsza myśl może brzmi trochę banalnie, ale przecież wręczając a później zakładając pierścionek zaręczynowy na palec, rzeczą absolutnie ważną jest informacja pod tytułem, na którą rękę i na który palec pierścionek ma zostać włożony aby tradycji stało się zadość. Gdzie jest jego właściwe miejsce ?

Informacja pod tytułem na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, jest nam również niezbędna w celu dokonania dobrej decyzji po katem:

 • trafności rozmiaru pierścionka
 • odpowiedniej formy pierścionka

    Rozmiar palca będzie w pewien sposób definiował nam formę pierścionka. Przy małym rozmiarze palca 9, 10 czy 11 nasi klienci wybierają pierścionki delikatne, subtelne formą z niezbyt dużym brylantem. pierścionek klasyczny - delikatna forma.

Rozmiar średni; 12 czy 13, najbardziej typowy, tutaj szyna może być nieco grubsza a centralny kamień większy pierścionek klasyczny - modelowy

W przypadku rozmiarów 14 i więcej pierścionek może mieć szerszą szynę, jego forma może być bardziej okazała. Ciekawa propozycją jest  tutaj nasz model pierścionek klasyczny - wyrazisty  z fajną klasyczną szeroką szyną.

Spróbujmy jednak cofnąć  się w czasie i zadać sobie pytanie,

SKĄD WZIĘŁA SIĘ TRADYCJA PIERŚCIONKA ZARĘCYNOWEGO ?

Otóż tradycja pierścionka zaręczynowego sięga bardzo odległych czasów i zarazem odległego zakątku świata, jest to region delty i doliny Nilu - czasy starożytnego Egiptu. Pierwsze wzmianki o wręczaniu i noszeniu pierścionków zaręczynowych poznaliśmy dzięki ekspedycji wojskowej Napoleona w 1 798 roku. Towarzyszący mu wtedy badacze, dali impuls do badań historii starożytnego Egiptu. Wkrótce francuski językoznawca i archeologu Jean-Francois Champolliona odczytał pismo hieroglificzne, co dało możliwość zrozumienia inskrypcji i odtworzenie historii kolebki cywilizacji ludzkości.

   Dzięki tym wspaniałym pionierom, naukowcom dzisiaj wiemy, iż już w starożytnym Egipcie noszone były  pierścionki zaręczynowe. Starożytni Egipcjanie nosili je na serdecznym palcu lewej dłoni, ponieważ wierzono, iż właśnie z tego palca, żyłą krew płynie bezpośrednio do serca. Noszenie pierścionka na tym palcu oznaczało, iż nasze serce należy do osoby, od której otrzymaliśmy pierścionek.  W tamtych czasach pierścionki wykonywane były ze stali, co symbolizowało  siłę i wieczność.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl