Jak sprawdzić złoto? 5 sposobów na potwierdzenie autentyczności kruszcu

Jak sprawdzić złoto? 5 sposobów na potwierdzenie autentyczności kruszcu

Złoto charakteryzuje się wyjątkową szlachetnością, a wykonane z niego przedmioty od stuleci budzą zainteresowanie i pożądanie. Niestety stało się to przyczyną wielu oszustw. Nie trudno natknąć się na sprzedawców, którzy w wysokiej cenie złota oferują produkty z tombaku. Jak sprawdzić złoto, by mieć pewność, że jest ono prawdziwe?

 

Złoto a tombak

Tombak nazywany również mosiądzem czerwonym to stop miedzi i cynku. Choć jest łudząco podobny do złota, to w rzeczywistości te dwa stopy łączy jedynie kolor. Podróbki oferowane jako złoto najczęściej wykonane są właśnie z tombaku. Jest on nietrwały i bardzo tani, dlatego ewentualna pomyłka może skończyć się dużym rozczarowaniem. Jak sprawdzić złoto, by nie dać się oszukać?

 

1. Sprawdź oznaczenia

Jeśli przymierzasz się do zakupu biżuterii, pamiętaj, że powinna ona posiadać odpowiednie oznaczenia. Jak sprawdzić złoto, by zweryfikować zapewnienia sprzedawcy? Informacje o próbie i karatach uzyskasz, porównując symbol wybity na produkcie z tabelą polskich cech i znaków probierczych. Niestety nie jest to sposób niezawodny i zdarza się, że biżuteria składa się z różnych stopów. Wysoka próba zapięcia łańcuszka skutecznie odwraca uwagę od jego właściwej części i pomyłka gotowa.

 

2. Jak sprawdzić złoto próba magnesu

Jednym z najprostszych sposobów na weryfikację autentyczności stopu jest wykorzystanie magnesu. Jak sprawdzić złoto, wykorzystując tę metodę? Przyłóż magnes do biżuterii i obserwuj jej reakcję na działanie sił magnetycznych. Prawdziwe złoto nie powinno nawet drgnąć.

 

3. Kolor i ewentualne przebarwienia

Autentyczny, prawidłowo przechowywany stop nie powinien zmieniać wyglądu. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić złoto, to przede wszystkim, warto mu się dobrze przyjrzeć. Obecność przebarwień może oznaczać, że biżuteria jest tylko pozłacana.

 

4. Jak sprawdzić złoto? Zorientuj się w cenach rynkowych!

Wśród bardziej skomplikowanych sposobów na to, jak sprawdzić złoto warto wymienić próbę kwasu i próbę Archimedesa. Jeśli nie chcesz wykonywać eksperymentów i zawiłych obliczeń, to warto po prostu zorientować się w rynkowych cenach złotej biżuterii. Kupując autentyczne wyroby, płacisz za stop i skomplikowany proces produkcji. Na duże promocje i wyjątkowe okazje należy patrzeć z podejrzliwością.

 

5. 100% pewności

Niestety trudno wskazać domowy sposób, który da Ci pewność autentyczności biżuterii. Jak sprawdzić złoto, by rozwiać ewentualne wątpliwości? Udaj się do jubilera lub skupu i zapytaj o opinię profesjonalistę. Najlepszą metodą na uniknięcie przykrych rozczarowań, jest zakup biżuterii w specjalistycznych, sprawdzonych salonach lub punktach jubilerskich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl