Czyszczenie złota – 4 domowe sposoby na lśniącą biżuterię!

Czyszczenie złota – 4 domowe sposoby na lśniącą biżuterię!

Złoto to metal wyjątkowo szlachetny. Poza spektakularnym wyglądem charakteryzuje się również niezwykłą trwałością. Wykonana z niego biżuteria to ponadczasowa pamiątka na lata. Choć złoto jest relatywnie odporne na osady, to zdarza się, że pojawiają się na nim zabrudzenia i naloty. Przedstawiamy kilka domowych sposobów na czyszczenie złota, które przywrócą mu jego naturalny blask!

Naloty na złocie skąd się biorą?

Naturalne, czyste złoto charakteryzuje się jasnożółtą barwą i wyrazistym połyskiem. Jest odporne na utlenianie, zarówno w wodzie, jak i w powietrzu. Na wygląd złota wpływają rozmaite czynniki. Jednym z nich jest obecność miedzi w stopie, która może być przyczyną powstawania zielonkawo-szarego osadu, zwanego patyną. Szlachetny kolor i efektowny wygląd kruszcu mogą naruszyć również niekorzystne warunki atmosferyczne, kosmetyki i detergenty. W trakcie codziennych czynności, takich jak sprzątanie, gotowanie czy mycie naczyń w szczeliny biżuterii dostają się drobinki kurzu i brudu. Regularne czyszczenie złota to najlepszy sposób na zachowanie jego efektownego wyglądu.

Czyszczenie złota domowe sposoby

Większość osadów, które pojawiają się na biżuterii, bez problemu usuniesz którymś z domowych sposobów na czyszczenie złota. Przedstawiamy kilka trików, które przywrócą Twojej biżuterii pierwotną barwę i blask.

 

1. Płyn do mycia naczyń

Jednym ze sposobów na czyszczenie złota jest wykorzystanie płynu do mycia naczyń. Brudną biżuterię zanurz w roztworze ciepłej lub gorącej wody z kilkoma kroplami płynu. Po kilkunastu minutach zanurzenia wyjmij biżuterię, dokładnie wypłucz złoto pod bieżącą wodą i wytrzyj je lecz tylko miękką ściereczką np. (chusteczka), by nie powstały mikro rysy na powierzchni złota.

 

2. Czyszczenie złota octem lub cytryną

Prostym trikiem na czyszczenie złota jest natarcie biżuterii octem lub przekrojoną cytryną. Po takim zabiegu zostaw ją na kilka godzin, a następnie opłucz i wypoleruj przy pomocy specjalnej miękkiej ściereczki do biżuterii.

 

3. Mydło

W przypadku wielu osadów, np. tłustych, do czyszczenia złota wystarczy Ci zwykłe mydło. Roztwór wody z mydłem jest niegroźny dla szlachetnego stopu, dlatego możesz zostawić w nim biżuterię nawet na kilka godzin.

 

4. Czyszczenie bardzo brudnego złota? Użyj sody oczyszczonej!

Jeśli Twoja biżuteria jest mocno zabrudzona z trudnymi do usunięcia nalotami, do czyszczenia złota wykorzystaj sodę oczyszczoną. Przygotuj niemetalową miskę i wyłóż jej dno folią aluminiową. Do naczynia wlej szklankę gorącej wody i dodaj dwie łyżeczki sody i dwie łyżeczki soli kuchennej. Zamieszaj roztwór, włóż do niego biżuterię i poczekaj, aż złoto się oczyści (może to trwać nawet do kilku godzin). Po takiej kąpieli wyjmij ozdobę, przepłucz ją wodą i wypoleruj przy pomocy miękkiej ściereczki.

Jak widzisz, domowe sposoby na czyszczenie złota są proste i nie wymagają skomplikowanych zabiegów. Co zrobić, jeśli proponowane metody nie usuną nalotów z biżuterii? W takim przypadku warto poprosić o pomoc jubilera, który z pewnością przywróci ozdobom ich pierwotną barwę i blask.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl