Jak sprawdzić rozmiar pierścionka? 4 sprawdzone sposoby!

jak-sprawdzic-rozmiar-pierscionka

Wybór pierścionka bez konkretnej wiedzy o rozmiarze to spore wyzwanie. Szczególnie jeśli biżuteria ma być prezentem niespodzianką. Na szczęście, bez względu na to, czy kupujesz ją dla siebie, czy dla kogoś, istnieje kilka sposobów na zdobycie potrzebnych informacji. Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

Czym jest rozmiar pierścionka?

Rozmiar pierścionka określa się na podstawie jego wewnętrznej średnicy. Koniecznie pamiętaj o tym, że pomiar ma być wykonany wewnątrz, a nie na zewnątrz, ponieważ w zależności od modelu sama biżuteria może mieć różną grubość. Ważna jest również dokładność pomiaru, która powinna być możliwie jak najbardziej precyzyjna. W wyniku uwzględnij również dziesiąte części milimetra, gdyż kolejne rozmiary różnią się zaledwie o 0,3-0,4 mm. Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

1. Średnica posiadanego pierścionka

Do określenia rozmiaru pierścionka, możesz wykorzystać aktualnie noszoną biżuterię. Wystarczy zmierzyć jej wewnętrzną średnicę, najlepiej za pomocą suwmiarki. Przyrząd musi być dokładny, gdyż nieznaczne odchylenia, błędy pomiarowe, przełożą się na nieprawidłowo dobrany rozmiar. Dokonaj pomiaru w kilku miejscach, ponieważ pierścionki często są odkształcone, więc może okazać się, iż jeden pomiar będzie niewystarczający  i nieprawidłowy. Otrzymaną wartość porównaj z tabelą jubilerską, która znajduje się na naszej stronie tutaj.

2. Pasek pomiarowy

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka, jeśli nie masz pod ręką aktualnie noszonych obrączek? Jeżeli zakup nie jest tajemnicą, możesz wykorzystać do tego pasek pomiarowy w postaci, tasiemki lub miękkiego paska papieru. Owiń ją wokół palca za kostką, bliżej nasady. Zrób to niezbyt ciasno, żeby przylegała do skóry, ale się w nią nie wrzynała. Zmierz uzyskany odcinek i porównaj go z tabelą. Pamiętaj, że w tym przypadku musisz wziąć pod uwagę kolumnę z wewnętrznym obwodem pierścionka, a nie z jego średnicą!

3. Jak sprawdzić rozmiar pierścionka suwmiarką?

Kolejnym sposobem na określenia rozmiaru pierścionka może być pomiar wykonany suwmiarką. Warto jednak pamiętać, że uzyskany wynik może nie być bardzo dokładny. Jak sprawdzić rozmiar pierścionka tym sposobem? Zmierz szerokość palca. Pamiętaj, że krawędzie narzędzia nie powinny ściskać palca, gdyż spowoduje to zafałszowanie wyniku. Uzyskany pomiar porównaj z tabelą w kolumnie „średnica pierścionka”.

4. Pomiar rozmiaru w sklepie jubilerskim

Możesz również udać się do najbliższego jubilera wraz z osobą, dla której planujesz zakup pierścionka i poprosić o zmierzenie serdecznego palca u prawej ręki (na tym palcu najczęściej nosi się pierścionek zaręczynowy). Możesz także udać się do jubilera z pierścionkiem, który dana osoba już posiada i poprosić o zmierzenie jego rozmiaru. Te sposoby są obarczone małym ryzykiem popełnienia błędu, zakładając, że posiadany już pierścionek był odpowiednio dobrany.

Dodatkowe wskazówki

Sprawdzając rozmiar pierścionka, pamiętaj, że obwód palców może się różnić w zależności od pory dnia lub roku. W upalne, letnie dni może się on zwiększyć. Weź również pod uwagę, że palce u prawej i lewej ręki mogą mieć trochę inne wymiary. W przypadku obrączek dobrym rozwiązaniem może być wybór nieco luźniejszego rozmiaru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl